محمد ابوالحسنی‌ و ورود به دنیای انیمیشن

از دوران دانش‌آموزی به فکر درآمدزایی بودم. ما فامیل بزرگی داریم که کلی بچه محصل داشتند. قبل از شروع مدرسه به بازار بزرگ می‌رفتم و لوازم‌التحریر می‌خریدم و با کمی قیمت بالاتر به فامیل می‌فروختم. دانشگاه هم که رفتم از روش‌های مختلف پول در می‌آوردم. سال ۸۳ از طرف وزارت نفت‌ نماینده بستن قرارداد با یک شرکت انیمیشن سازی شدم. پس مذاکره با شرکت مذکور با توجه صف نوبت چهار ماهه‌ای که آن شرکت برای شروع فعالیت روی پروژه جدید داشت‌، تصمیم گرفتم خودم پروژه را پیش ببرم. حدود ۱۲ نفر دور هم جمع شدیم و شرکت تولید انیمیشن راه‌اندازی کردیم که انیمیشن “‌خیلی خطرناکه حسن‌‌‌” محصول این تصمیم جسورانه بود‌. در سال ۸۸ این گروه به تیمی ۱۸۰ نفری تبدیل شد که شعبه‌ای هم در بیروت داشتیم. در این دفتر برای کشورهای حوزه خلیج فارس برنامه‌سازی می‌کردیم و تا سال ۸۸ بنا به سفارش مشتریان برایشان انیمیشن می‌ساختیم، اما مالک محتوا نبودیم و بیشتر کارمان خدماتی بود. بعد به این فکر کردیم که تولید محتوا کنیم. سال ۸۸ انیمیشن‌های «حیات وحش؛ حیوانات منقرض شده» را ساختیم و فقط در فضای وب و مجازی منتشر کردیم، در این انیمیشن‌ها به نکته خاصی اشاره نمی‌شد و هدفمان فقط تولید برنامه‌‌های کوتاه و جذاب بود. از این انیمیشن‌‌ها بشدت استقبال شد و چند جایزه هم گرفت. در سال ۹۲ تصمیم گرفتیم همان‌گونه که روزنامه‌‌ها، کاریکاتور روز دارند، ما هم انیمیشن روز تولید کنیم و براساس اتفاقات روز، انیمیشن‌‌های جذاب تولید کرده و در فضای مجازی منتشر کنیم. سه گروه شکل دادیم؛ یکی برای تولید محتوا، یکی برای انتشار محتوا و گروهی هم برای بازاریابی و تولید. بنابراین دیرین دیرین را شروع کردیم که تا امروز نیز ادامه دارد. ما برای تولید این مجموعه ده شاخصه تعریف کردیم که یکی از آنها طراحی شخصیت‌ها و داستان‌هایی است که بتوان به صورت نامحدود این مجموعه را تولید کرد. شاخصه دوم این بود که هر قسمت کوتاه و طنز باشد و در زمان بسیار کوتاهی بتواند لبخندی را شکل دهد. از ابتدا می‌دانستیم مردم طنز را دوست دارند و مایلند اتفاقات پیرامون خود را در قالب طنز ببینند به همین دلیل چارچوب کار را بر اساس کمدی و طنز پایه‌ریزی کردیم. ما برای دیرین دیرین ادبیات خاصی درنظر گرفته‌ایم، اما این که این ادبیات به مرور، ادبیات فارسی را متاثر می‌کند، قبول ندارم. ادبیات فارسی سابقه چندین هزار ساله دارد و به این راحتی خراب نمی‌شود. معتقدم فرهنگستان زبان فارسی باید ورود چند لغت به زبان فارسی را بپذیرد همان‌طور که همه دنیا این اتفاق را پذیرفته‌اند و سالانه لغات جدیدی را وارد فرهنگستان خود می‌کنند. امروز مفتخریم که بیش از ۲۵۰۰ قسمت انیمیشن محتوایی را تولید و عرضه کردیم.

چند جمله از زبان خالق دیرین دیرین

در کشور ما تب مدرک‌گرایی خیلی بالاست بدون این که مهارتی یادگرفته شود، اگر از این زاویه نگاه کنیم، نظام آموزشی مدارس هم اشتباه است. در مدارس همه دانش آموزان یک درس می‌خوانند بدون این که به استعداد و علاقه آنها توجه شود. آموزش مهارت باید از کودکی و دوران دبستان آغاز شود. دانشگاه رفتن فی نفسه خیلی خوب است و فضای وسیع‌تری را مقابل ما قرار می‌دهد، اما واقعیت این است باید توجه کنیم درسی را که در دانشگاه می‌خوانیم، به ما چه کمکی در یافتن شغل و درآمد‌زایی می‌کند؟ نباید به این فکر کنیم که بعد از فارغ‌التحصیلی کارمند شویم، بلکه باید به فکر کارآفرینی باشیم و به این بیندیشیم که خودمان چه شغلی می‌توانیم ایجاد کنیم. اگر دانشگاه این تفکر را در دانشجویان تقویت کند، در آینده آنها بسیار موثر خواهد بود، اما متاسفانه این کار را نمی‌کند.

برداشتی از پشت عینک هویج

هويج-بازاريابي شبكه اي - نتورك ماركتينگ

فعالیت بازاریابی شبکه‌ای به گونه‌ای است که در کنار داشتن قرارداد بازپرداخت و تامین محصول از طریق شرکت مورد انتخاب، از استقلال کاملی در اجرا برخوردار است. اگر شما بخواهید از ارزش‌های کار تیمی در قالب روش ها آموزشی و فرهنگ یک تیم استفاده کنید یا اینکه روش خودتان را پیش بگیرید‌، طبق قانون هیچ کس نمی‌تواند برایتان محدودیتی قائل شود. شما می توانید با خلاقیت شخصیتان از بستر فضای مجازی استفاده کنید یا تمام مشتریان و مراجعین خود را حضوری ببینید. می‌توانید از روش‌های تجربه شده بهره بگیرید یا می‌توانید لباس‌، زمان‌، محل و شخصیت کاریتان را برای خودتان تعریف کنید‌، برند شخصی خودتان را در این حرفه ایجاد و با پشتکار و ممارست آن را جهانی کنید. این شما هستید که به تجارتتان معنا می‌دهید و هر چقدر این کار را خلاقانه‌تر و با حفظ پرستیژ انجام دهید‌، موفقیت بیشتری به دست خواهید آورد. البته پیشنهاد هویج این است که بدون مطالعه‌، مشورت با اهل و شناخت کافی نسبت به جوانب انتخابتان‌، به سراغ تصمیم قطعی نروید و در نهایت پس از تصمیم گیری‌، در پیمودن مسیر ثابت قدم و با پشتکار باشید.


برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،